7 Põhjust Õhupuhasti Soetamiseks

7 Põhjust Õhupuhasti Soetamiseks

Tänapäeva siseruumides on üsna lihtne jõuda õhukvaliteedi tasemeni, mis võib kahjustada sinu ja su lähedaste inimeste tervist. Isegi nii lihtne asi nagu õhtusöögi valmistamine võib teie kodu saastada kahjulike gaaside ja õhus leiduvate osakestega, mis jäävad õhku pikalt pärast söömise lõpetamist. Kuna korterid muutuvad energiatõhusamaks, muutub ka lihtsamaks õhusaaste ohtliku tasemeni jõudmine, kui te ei tee teadlikke otsuseid oma kodu õhukvaliteedi parandamiseks.

Õhupuhasti võib olla kasulikuks kaaslaseks teie õhukvaliteedi parandamisel. Sõltuvalt kasutatava filtri tüübist võib õhupuhastaja eemaldada õhust tahked osakesed, lendlevaid orgaanilised ühendid, hallituse, bakterid, viirused ja muud saasteained.

Vaatame erinevaid põhjuseid, miks sa võiksid soetada õhupuhastaja.

1. Allergeenide eemaldamine

Teie kodu peaks olema teie oaas, kuid see ei pruugi nii olla, kui sinu siseõhk on täis allergiat vallandavaid aineid, nagu õietolm, lemmikloomade kõõm, tolm ja hallitusseente eosed. Kvaliteetse õhupuhasti üks peamisi eeliseid on selle võime vähendada erinevaid allergeene.

Kokkupuude õhus levivate allergeenidega võib põhjustada selliseid sümptomeid nagu aevastamine, vesine nina ja sügelevad või vesised silmad. Kui teie allergia sümptomid süvenevad öösel või ärkamise ajal, on see hea vihje, et reageerite oma kodus olevatele allergeenidele.

Hingamisteede vabanemisteks asetage õhupuhasti magamistuppa, elutuppa või mujale kus veedate kõige rohkem aega. Seejärel lülitage see sisse ja laske tal oma ülesannet täita.

2. Vähendage astma tekitajaid

Õhupuhastajad aitavad puhastada õhu saastetaset ja vähendada sinu kokkupuudet saasteainetega, mis võivad põhjustada astma ägenemisi. Õhusaasteainete sissehingamine ärritab hingamisteid, mis võib vallandada astma ja raskendada hingamist.

Kokkupuude õhus lendlevate väikeste osakestega võib halvendada astma sümptomeid ja suurendada vajadust astmaravimite järele. Lapsepõlves kokkupuude õhusaastega nii tahkete osakeste kui ka gaasilise saastega – võib samuti suurendada tõenäosust haigestuda mingil hetkel astmasse.

Õhus levivad osakesed võivad olla erineva suurusega. Mõned on piisavalt suured, et neid palja silmaga märgata – näiteks hõljuvad tolmuosakesed, mida näete, siis kui päike paistab läbi akna. Teised on mikroskoopilised. Suure tõhususega mehaanilised õhufiltrid, nagu näiteks HEPA-filtrid, eemaldavad vähemalt 99,97% õietolmust, tolmust ja muudest 0,3 mikroni suurustest õhuosakestest. Molekule eemaldavad õhupuhastid ka peenosakestes, kuid need lähevad veelgi kaugemale, hävitades orgaanilisi saasteaineid patenteeritud fotoelektrokeemilise oksüdatsiooni (PECO) tehnoloogia abil.

3. Vähendage viirusetega kokkupuutumist

Viirused nagu külmetus, gripp ja COVID-19 võivad levida õhus olevate osakeste ja piiskade kaudu. Seega, kui kedagi sinu kodus tabab hingamisteede viirus, siis köhides, aevastades või isegi hingates levitab ta viirust läbi õhu.

Kõik ruumis olijad hingavad sama siseõhku, mistõttu puutuvad nad mingil hetkel kindlasti viirusega kokku.

Õhupuhastid suudavad kinni püüda baktereid ja viiruseid, aidates neid filtrit läbides õhust eemaldada. On leitud, et HEPA filtrid püüavad kinni COVID-19 sisaldavaid osakesi. PECO-filtrid eemaldavad õhust ka viirused, nagu koroonaviiruse ja gripitüved ja inaktiveerivad neid ka ühe läbimisega kuni 99,99%.

4. Vähem kahjulikke osakesi

Peenosakesed võivad tungida sügavale sinu kopsudesse ja siseneda verre nagu hapnik, kus neil on juurdepääs ülejäänud kehale ja need võivad mõjutada peaaegu kõiki bioloogilisi süsteeme. Uuringud näitavad, et kokkupuude õhus lendlevate osakestega võib negatiivselt mõjutada südant, suurendades kõrge vererõhu, insuldi, südameataki ja südamepuudulikkuse riski. Isegi lühiajalist kokkupuudet on seostatud kõrgenenud vererõhu ja põletikuga. Saaste, eriti õhus leiduvate osakeste kokkupuute vähendamine võib aidata kaitsta teie südant. Mõned uuringud viitavad sellele, et õhupuhasti kasutamine siseruumides, saastet vähendamiseks võib olla kasulik teie südame ja kopsude tervisele, eriti kui elate piirkonnas, kus välisõhu saastatus on kõrge. Ühes 2018. aastal avaldatud uuringus leiti isegi, et vanemaealiste asutuste elanike puhul on õhu puhastamisest kasu südame tervisele juba kolmepäevase kasutamisega.

Teie diabeedirisk sõltub paljudest teguritest, sealhulgas kokkupuutest õhusaastega. 2018. aasta uuringus leidsid teadlased, et õhusaastega kokkupuude põhjustas ühe aasta jooksul 3,2 miljonit uut II tüüpi diabeedi juhtumit. Uuringus, mis käsitles pikaajalist kokkupuudet osakeste saastega, leidsid teadlased, et kokkupuude peenosakestega on seotud suurenenud diabeediriskiga (diabeedirisk suurenes PM2,5 10 μg/m3 suurenemise kohta 39%). Mittesuitsetajad ja südamehaiguste või rasvumisega inimesed võivad olla kõige haavatavamad reostuse mõjude suhtes II tüüpi diabeedi riskile.

Kokkupuudet õhusaastega on seostatud ka kognitiivsete mõjudega nii lühi- kui ka pikemas perspektiivis, näiteks keskendumisraskustega. Neid mõjusid on täheldatud sisekeskkonnas tavaliselt esineva saastetaseme juures.

2021. aasta Harvardi uuring näitas õhukvaliteedi ja kognitiivse jõudluse vahelist seost, jälgides kontoritöötajaid linna ärihoonetes üle kogu maailma. Kui õhus lendlevate osakeste (PM2,5) tase tõusis ja õhuringlus vähenes, võttis osalejatel testiküsimustele vastamine kauem aega ja nende vastused olid tõenäolisemalt valed. Nende mõjude tekitamiseks ei olnud vaja ka nii palju õhusaastet.

 5. Vabadus erinevatest haisudest

Mõnest halvast lõhnast on lihtne vabaneda, näiteks prügi välja viimine, kui see hakkab haisema. Teised haisud võivad olla pisut kangekaelsemad. Olenemata sellest, kas teil on raskusi oma kodus toiduvalmistamise, lemmikloomade või haisva vaiba lõhnadest vabanemisega, võib abi olla õhupuhastajast.

Lõhna molekulid on lendlevad, mis tähendab, et need aurustuvad toatemperatuuril kiiresti. Seejärel eksisteerivad need gaasina teie siseõhus, olles valmis esimesel võimalusel teie nina ründama. Mõned õhupuhastid on varustatud lenduvate orgaaniliste ühendite (LOÜ) käitlemiseks, mis on teatud tüüpi keemiline gaas, mis sisaldab enamikku lõhna tekitavaid molekule.

Aktiivsöefiltrid püüavad keemilisi gaase, mida nimetatakse adsorptsiooniks. Kui õhk läbib filtrit, jäävad lendlevad orgaanilised ühendid ja kahjulikud gaasid aktiivsöe külge kinni. Molekulid läbivad õhupuhastiga kokkupuutel katalüsaatorit. See reageerib lõhna tekitavate gaasidega ja lagundab need molekulaarsel tasemel, eemaldades need lõplikult õhust.

 6. Vähem tolmu kogunemist

Tolm näeb välja igal pool samasugune, olenemata sellest, kus te seda leiate. Kui iseloomustaksite seda ühtlase halli värvi järgi, ei kahtlustaks te kunagi, et see koosneb paljudest erinevatest osakestest. Kodutolmust võib leida surnud naharakke, mustust, hallitusseente eoseid, baktereid, karvatükke, õietolmu, lemmikloomade kõõma, tolmulestasid (elusaid ja surnuid) ja isegi raskemetalle, nagu plii.

Kui teate, millest tolm koosneb ,on veelgi ebameeldiv vaadata, kuidas see aeglaselt teie kodu pindu katab. Õhupuhastaja võib aidata tolmu levikut aeglustada, eemaldades õhust tahked osakesed enne, kui need jõuavad pindadele koguneda, nii et saate kulutada vähem aega tolmu puhastamisele ja rohkem aega tegeleda millegagi, mida ka tegelikult naudite.

 7. Parem unekeskkond

Magamistoa madal õhukvaliteet võib häirida su und mitut moodi, mis võib rikkuda ka kogu sinu järgneva päeva. Õhus või voodipesul leiduv tolm, lemmikloomade kõõm, õietolm või muud allergeenid võivad põhjustada hingamisteede ärritumist, mis võib katkestada une selliste sümptomitega nagu aevastamine ja ninakinnisus. Isegi kui sul tavaliselt allergiat ei esine, võib osakeste sissehingamine siiski põhjustada häiritud või rahutut und.

Õhupuhasti paigaldamine magamistuppa vähendab öist kokkupuudet õhus lendlevate osakestega. Asetage see oma öökapile või kummutile, kuhugi, kus seinad, mööbel ega polster ei takista õhuvõtuava. Seejärel hoidke õhupuhastit kogu öö sisse lülitatud kõrgeimal seadistusel, mis ei häiri teie und.

Kõik õhupuhastite eelised taanduvad ühele asjale: halva õhukvaliteediga kokkupuute vähendamisele. Õhupuhasti (või kahe, kolme) kasutamine maja õhu puhastamiseks võib olla suurepärane viis õhusaaste vähendamiseks. Teil on veelgi parem õhukvaliteet, kui ühendate õhu puhastamise teiste heade harjumustega, nagu regulaarne koristamine, ventilatsiooni puhastamine ja kõrge VOC-sisaldusega toodete kasutamise vähendamine.

Tagasi postituse juurde

Jäta kommentaar